Dojčenie je prirodzená vec, napriek tomu pri ňom dokáže človeka všeličo zaskočiť. Spísali sme pre vás základné informácie, ktoré je dobré vedieť.
Čerstvé mamičky často prekvapí, ako často si ich bábätko pýta mlieko. Spočiatku to môže byť pokojne aj 15-krát za deň a je to úplne normálne. Najmä v prvých týždňoch dojčenie rozhodne neobmedzujte a nechajte bábätku v jeho potrebe voľnosť. Zároveň pustite z hlavy striktné dodržiavanie trojhodinových intervalov a frekvenciu aj dĺžku dojčenia prispôsobte potrebe dieťaťa.
Z oboch prsníkov je vhodné dojčiť okamžite po pôrode. Skôr ako sa rozbehne laktácia, dieťatko saje mledzivo. Prikladaním k prsníku stimulujete tvorbu mlieka, ktoré sa po ustálení bude tvoriť presne na mieru vášmu bábätku. Pravidelnosť v dojčení sa dostavuje väčšinou okolo 6. týždňa života. Nebojte sa dieťa priložiť kedykoľvek, keď o to požiada.
Pokiaľ je to možné, dojčite vždy z jedného prsníka, aby dieťa dostalo takzvané zadné mlieko. Až keď dá jasne najavo, že mu to nestačí, ponúknite aj druhý prsník.
Nebojte sa, aj keď sa to zo začiatku zdá ťažké, určite sa s bábätkom na dojčenie naladíte tak, že to čoskoro pôjde takmer samo. A ak by vám to predsa len robilo problémy, poraďte sa s pediatrom alebo vyhľadajte pomoc laktačnej poradkyne. Tá vám môže pomôcť aj s technikou správneho prikladania bábätka a odporučí vám vhodnú polohu dojčenia.
Voľba polohy by mala byť taká, aby bola vám aj bábätku pohodlná. Nebojte sa polohy striedať. Je len na vás, či to bude poležiačky, posediačky, so špeciálnym vankúšom alebo bez neho. Každej mamičke vyhovuje niečo iné.
Dieťatko by pri správnom priložení nemalo uchopiť do úst len bradavku, ale aj čo najväčšiu časť dvorca. Ak by ste pri dojčení pociťovali bolesť, znamená to, že technika prisatia je nevhodná. Čo najskôr sa pokúste prisatie upraviť. Dojčenie by nemalo byť bolestivé.
Odstriekavajte iba v prípade, že máte mlieka veľa, vaše prsia sú bolestivo naliate a mlieko dojčením neodchádza dostatočne alebo máte ploché bradavky, ktoré je potrebné pred dojčením sformovať.
Odsávanie môže pomôcť aj v prípade, že bábätku robí ťažkosti prisať sa, keď sú prsníky príliš naplnené. Môžete to urobiť mechanicky alebo si vezmite odsávačku materského mlieka. Pomáha, keď si pred odsávaním prsia nahrejete teplou sprchou.
Čo môže byť užitočné si prečítať:
Získajte praktického sprievodcu jedného z najdôležitejších období každej mamičky.
Nedajte sa vystrašiť. Možno sa vás žiadne komplikácie týkať nebudú. Je však dobré o nich vedieť a vyhnúť sa nepríjemnému prekvapeniu.
Najmä v začiatkoch dojčenia sa často stáva, že pri nesprávnej technike dôjde k popraskaniu bradaviek a dojčenie je bolestivé. Snažte sa upraviť polohu dieťaťa tak, aby držalo v ústach celý dvorec prsníka, nie iba bradavku. Pri bolestivej prasklinke zmeňte polohu dieťaťa tak, aby dojčenie čo najmenej bolelo. Pri ukončovaní dojčenia vložte malíček do úst dieťaťa, aby prsník pustilo samo. Nevyťahujte prsník z jeho úst nasilu. Dbajte o hygienu prsníkov a bradavky nechajte čo najdlhšie voľne na vzduchu.
V prípade, že sú bradavky začervenané a svrbia, s vysokou pravdepodobnosťou ide o kvasinkovú infekciu. Použite masť proti plesniam. Pred dojčením bradavky vždy umyte a po dojčení znovu ošetrite až do odznenia prejavov. Opäť bradavky ponechajte čo najdlhšie na vzduchu. Vlhké prostredie totiž podporuje kvasinkovú infekciu.
K zápalu dochádza najčastejšie v začiatkoch dojčenia, ale môže sa objaviť aj neskôr. Predchádza mu väčšinou upchatý mliekovod (bábätko zle saje, laktácia sa ešte len rozvíja, dlhý interval od predošlého dojčenia). Upchatie mliekovodu sa prejaví bolestivými tvrdými pruhmi alebo hrčkami v prsníku. Mlieko z upchatého mliekovodu neodteká a vytvára predpoklady na prepuknutie infekcie, ktorá sa do mliekovodu dostane najčastejšie cez popraskané bradavky. Rozvíja sa zápal – mastitída. Často je sprevádzaná horúčkou.
Až na výnimky nie je mastitída dôvodom na odstavenie. Naopak! Zahrievaním prsníka pred dojčením (napr. teplým obkladom), masírovaním s následným odstriekavaním alebo dojčením v pravidelných intervaloch a chladením prsníkov medzi jednotlivými dojčeniami je možné situáciu zvládnuť. Po dojčení sa následne odporúča podať studený obklad a tento cyklus opakovať do odznenia prejavov. Ani podanie vhodného antibiotika nie je dôvodom na odstavenie dieťaťa! O liečbe mastitídy sa poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom.
Nie je potrebné zásadne zvyšovať energetický príjem. Jedzte dostatok ovocia, zeleniny, vlákniny, nezabúdajte na mliečne výrobky a mäso. Jedálny lístok by mal byť vyvážený. Dodržujte pitný režim, ktorý si koniec koncov vyžiada telo aj samo. Väčšina žien pociťuje počas dojčenia veľký smäd.
Potraviny by mali byť nenadúvajúce, ľahko stráviteľné a v prvých týždňoch po pôrode pre istotu nie veľmi korenisté. Je vhodné siahnuť aj po vitamínoch pre dojčiace ženy. Jedálny lístok si môžete spestriť aj mliečnym nápojom Sunar Gravimilk, ktorý je obohatený o vybrané vitamíny, minerálne látky a omega 3 mastné kyseliny, navyše skvele chutí.
To, že by dojčiaca mamička nemala fajčiť ani piť alkohol, je samozrejmosť, napriek tomu si však dovolíme túto dôležitú skutočnosť pripomenúť. Zároveň odporúčame konzultovať s pediatrom, ak potrebujete v období dojčenia užívať niektoré lieky.
Prajeme vám, aby bolo pre vás dojčenie krásnym obdobím plným láskyplného kontaktu s bábätkom a aby ste sa nestretávali so žiadnymi ťažkosťami. Pokiaľ by sa však predsa nejaké objavili, nebuďte na ne sama a poraďte sa s ďalšími mamičkami zo svojho okolia alebo s odborníkom. Všetci totiž vieme, že materstvo je síce nádherná, ale aj náročná disciplína.