Pozitívny vzťah k jedlu je jedna z najdôležitejších vecí vo vývoji batoliat – napokon, dobre nastavené stravovacie návyky budú dieťa sprevádzať po celý život. A sme to práve my rodičia, kto ovplyvňuje, či bude naša ratolesť papať s radosťou, alebo s ňou budeme bojovať o každé sústo.
Prvé roky života dieťaťa sú úžasné dobrodružstvo plné spoznávania nových vecí. Jednou z nich je aj svet jedla. To, čo bude deťom chutiť, je ako množstvo ďalších vecí dané geneticky, do veľkej miery to závisí aj od stravovania matky v období šestonedelia. Práve preto napríklad deti z oblastí, kde prevažujú pikantné pokrmy, všeobecne lepšie tolerujú korenisté jedlá než deti z tých častí sveta, kde si na čili papričky nepotrpia. To však v žiadnom prípade neznamená, že je v stravovaní detí všetko hneď od začiatku dané – práve naopak.
Od začiatku sa zamerajte na to, aby jeho jedálniček bol dostatočne pestrý. A to z hľadiska chutí, ale aj tvarov, farieb a vôní. To všetko podnecuje záujem detí o jedlo a predovšetkým o také pokrmy, ktoré ešte nepoznajú. Pamätajte, že deti sa učia napodobňovaním, a tak budú inštinktívne túžiť po tom, čo leží na vašom tanieri. Preto je dobré mať na stole mierne upravený variant vášho vlastného jedla.
Podávajte rôzne druhy ovocia a zeleniny. Je dokázané, že aj staršie dieťa bude vyhľadávať takú stravu, akú si osvojí v ranom veku. Jednostranná a málo rozmanitá strava môže byť chudobná na niektoré druhy živín, takže ísť cestou rôznorodosti sa rozhodne oplatí.
Rovnako dôležité je aj dbať na správne stolovanie a rituály s ním spojené. Batoľa by malo sedieť v detskej stoličke, jesť v pokoji a v čase, ktorý je na to určený, a nie „za pochodu“. Ako rodičia by ste mu mali vštepiť, že jedenie je spoločenská záležitosť, ktorá má svoje miesto aj čas. A pretože deti sa učia predovšetkým napodobňovaním, niet lepšej školy na utváranie správnych stravovacích návykov, než keď sú od začiatku súčasťou spoločného obeda alebo večere.
Medzi veci, ktorých by ste sa, naopak, mali vyvarovať, patria korenené pokrmy a predovšetkým príliš solené jedlá, ktoré môžu u batoliat viesť k nadmernému zaťažovaniu obličiek a k riziku vysokého krvného tlaku. Podobnú „potravinovú pascu“ predstavuje aj dosladzovanie. Cukor je návykový, deti si naň ľahko zvyknú a o to viac ho budú v ďalšom živote vyžadovať. Rafinovaný cukor navyše negatívne ovplyvňuje vstrebávanie vápnika a ostatných minerálnych látok, takže sa jeho ďalšou obeťou pravdepodobne stanú detské zúbky.
Rovnako ako cukry je dobré obmedziť aj pochutiny ako hranolky, čipsy a hamburgery, ktoré predstavujú nadmerný príjem soli a energie vo forme nežiaducich nasýtených tukov. Okrem toho, že ich pravidelné jedenie výrazne prispieva k obezite, veľmi ľahko sa na ne vytvára návyk, ktorého je ťažké sa následne zbaviť. Rovnako by sa mali dojčatá a batoľatá vyhnúť konzumácii 100-percentných džúsov, pretože svojím vysokým obsahom cukru vyvolávajú falošný pocit sýtosti, sú zdrojom prázdnej energie a môžu viesť k detskej obezite.
Pitný režim je u detí takisto veľmi dôležitý. Pravidelnému príjmu tekutín by sa malo dieťa učiť v období zavádzania prvých príkrmov, teda okolo ukončeného 5. mesiaca. Dieťa si vďaka tomu zvykne na pravidelnosť a nebude piť iba v okamihu, keď pocíti smäd. Najvhodnejšie je podávať čistú dojčenskú neperlivú vodu, bylinkové čaje, výnimočne môžete zaradiť ovocné šťavy a džúsy, no vždy riedené čistou vodou. Podávajte vodu izbovej teploty alebo vlažnú. Zvlášť v horúcich letných mesiacoch nie je vhodné piť studenú vodu, ale radšej teplejšiu.
Rozhodne sa vyvarujte sladených sýtených nápojov, aromatizovaných čajov a podobných tekutín, pre ktoré platí rovnaká poučka ako o cukroch.
Kvalitnou prevenciou vzniku detskej obezity je pestrá strava a počet jedál primeraný veku – najlepšie 5-krát denne. Obmedzte zdroje prázdnej energie, ktoré sme už spomínali, predovšetkým sladené nápoje, fastfood a cukrovinky.
Z času na čas odmeňte dieťa za to, že správne je, a to drobným darčekom, spoločnou hrou, výletom a podobne. Neučte deti, že je bežné „zobnúť si“ sladkosť medzi jedlami, a nezabudnite takto inštruovať aj starých rodičov. Dbajte na pitný režim, ktorý sa podľa veku pohybuje od 1 do 1,5 l vody denne, a kontrolujte, či vaša ratolesť skutočne pije. Vyhýbajte sa kolovým nápojom aj prisladzovaným ovocným džúsom. Radšej ich nahraďte vodou a ovocným alebo bylinkovým čajom.
Ak bude vaše dieťa po druhom roku života trpieť nadváhou, poraďte sa s pediatrom o prechode na polotučné mlieko. Okrem toho je vhodné aj upraviť stravovacie návyky všetkých členov rodiny a dodržiavať kultúru stolovania. Následne zapojte dieťa do fyzickej aktivity aspoň na hodinu denne a obmedzte čas pred televízorom alebo počítačom, či tabletom na maximálne hodinu denne. Ak má vaše dieťa sklon k obezite, uberte 10 % z podávaných porcií a o ďalšom postupe sa poraďte s pediatrom.