Keď už deti poznajú všemožné mixované dobroty, je načase sa do jedla poriadne zahryznúť. Prečítajte si, kedy a ako je vhodné učiť deti jesť pevnú stravu.
Väčšina rodičov podáva deťom zo začiatku príkrmy mixované na úplne hladké pyré. Postupom času však, samozrejme, prichádza chvíľa na to, aby sa učili jesť ako veľkí.
Presný čas sa určiť nedá, pretože každé dieťatko je jedinečné, teda aj tempo vývoja sa medzi deťmi líši, no často to býva okolo 8. mesiaca veku dieťaťa.
Veľkú úlohu zohráva psychomotorický vývin. Všeobecne sa dá povedať, že dieťa je pripravené na pevnú stravu, keď už samo sedí, vie používať lyžicu, uchopiť jedlo pomocou palca a ukazováka a je schopné ďasnami jedlo rozžuvať. A ak už má zúbky, je to výhoda!
Dôležité je na dieťatko netlačiť a mať trpezlivosť. Niektoré deti to zvládajú hneď, ale niekedy sa stáva, že zvyknúť si na kúsky v jedle im trvá dlhšie. A je to úplne normálne. Ak máte pocit, že dieťa má veľké problémy s rozdrvením stravy a následným prehĺtaním, je možné, že ešte nie je pripravené. V takom prípade sa nič nestane, ak jeden alebo dva týždne počkáte a až potom to skúsite znova.
Zo začiatku podávajte väčšinu dňa takú stravu, na ktorú bolo dieťa doteraz zvyknuté. Pevné jedlá berte ako chvíľu na objavovanie, napríklad pri raňajkách alebo desiatej.
Deti rady jedlo skúmajú. Nechajte ich, aby si všetko poriadne ohmatali a mohli sa tak s novinkami v jedálnom lístku dobre zoznámiť. A potom ich postupne začnite učiť zaobchádzať s lyžičkou. Používajte detskú nekovovú s optimálne veľkou úchopovou časťou.
Začnite malými mäkkými kúskami, ktoré bude môcť dieťa pohodlne uchopiť prstami a následne rozžuť v ústach. Kúsky by mali byť také veľké, aby sa na jedno sústo zmestili dieťaťu do úst. Je takisto lepšie začínať potravinami, ktoré sa dobre prehĺtajú a nie sú príliš suché. Tvrdšie druhy ovocia môžete krátko povariť vo vode, aby zmäkli a jednoduchšie sa konzumovali.
Ponúkajte pestrú škálu potravín, a to z hľadiska konzistencie, chutí, farieb a vôní. Snažte sa zaujať čo najviac zmyslov, jedenie tak bude vaše dieťa oveľa viac baviť.
Dobrou správou je, že s prechodom na pevnú stravu väčšinou vymiznú problémy s boľavým bruškom, ktorými často trpia deti výhradne na mliečnej alebo kašovitej strave.
Vhodnými potravinami na zoznamovanie sa s pevnou stravou sú mäkšie druhy ovocia, napríklad banány alebo avokádo. Ďalej sú to cestoviny, na kúsky nakrájaný žĺtok z vareného vajca, kuracie mäso, mleté hovädzie a morčacie mäso. Až keď si dieťa osvojí žuvanie, skúšajte mäso v nemletej podobe.
Tip: Mäso by deti mali dostávať aspoň 3-krát týždenne, ovocie a zeleninu každý deň.
Pokrmy pripravujte ideálne na pare alebo varením. Nepodávajte vyprážané potraviny, nesoľte a neprisladzujte. Vyvarujte sa orieškov, bobuľového ovocia a ďalších podobných jedál, ktoré by dieťa mohlo vdýchnuť.
Tip: Prečítajte si všetko o výžive detí od 8 do 12 mesiacov
S jedlom by malo byť k dispozícii aj pitie, a ak ste ešte nezačali dieťa učiť piť z hrnčeka, teraz je ten pravý čas. Choďte na to postupne.
Najprv podávajte vodu v hrnčeku s mäkkým cumlíkom, s rastom zúbkov prejdite na cumlík z pevného plastu. Potom začnite skúšať hrnček ako pre dospelých. Vyberte však nerozbitný a z materiálu, ktorý je vhodný pre deti. Nenalievajte doň príliš veľké množstvo vody, zo začiatku bude dieťatko ešte neobratné. A ak chcete predísť nehodám, poobzerajte sa po nácvičnom hrnčeku, ktorý má špeciálny okraj proti vyliatiu.
Keď bude mať dieťatko 9 mesiacov, kúpte mu hrnček s mäkkou slamkou. Pitie slamkou je dôležitým míľnikom, pretože pomáha posilniť ústne svaly, ktoré sú dôležité pre správny vývoj reči.
Tip: Prečítajte si, dokedy a v akom množstve deťom podávať umelé mlieko.
Na pitie zásadne podávajte nesladené nápoje. Najlepšie dojčenskú alebo prevarenú a vychladnutú vodu, prípadne detský čaj. Občas môžete ponúknuť stopercentnú šťavu z ovocia alebo zeleniny riedenú vodou.
Držíme vám aj vášmu dieťatku palce, aby prechod na tuhú stravu išiel ako po masle.