Výživa detí od 1 do 3 rokov: čo by mali jesť a v akom množstve?

V tomto období sa strava detí čoraz viac podobá strave dospelých. Vytvárajú sa aj stravovacie návyky. Dbajte preto na dodržiavanie zásad zdravej výživy, ale aj na stolovanie.

Výživa detí od 1 do 3 rokov: čo by mali jesť a v akom množstve?

Strava by mala byť pestrá, energeticky bohatá, chutná, rozmanitá a výživná. Dajte si záležať na vzhľade jedál, vytvárajte „farebné“ menu s použitím rôznych druhov ovocia a zeleniny. Do prípravy jedla zapojte aj dieťa.

Je dokázané, že druh stravy, ktorý si dieťa v tomto veku osvojí, bude vyhľadávať aj neskôr. Jednotvárne a málo pestré stravovanie môže byť aj príčinou nedostatočného prísunu niektorých živín.

Tip: Pozrite si tipy na zdravé desiate pre deti do troch rokov.

Čo by mal obsahovať jedálny lístok detí od 1 do 3 rokov?

  • Mliečne výrobky: Aspoň 300 – 500 ml plnotučného mlieka denne (napr. Sunar Premium 3) a ďalšie dve porcie mliečnych výrobkov, či už v kombinácii s cereáliami, alebo s ovocím.
  • Mäso: Podávajte denne, najčastejšie na obed a občas navyše v kombinácii s pečivom na desiatu alebo na večeru.
  • Vajcia: Zaraďte do jedálneho lístka dvakrát týždenne. 
  • Ryby: Mali by byť súčasťou menu aspoň raz týždenne. 
  • Strukoviny: Nezabúdajte ich občas zaradiť, sú zdrojom rastlinných bielkovín, minerálnych látok a vitamínov.
  • Tekutiny: Najlepšie vo forme vody, čaju, čiastočne ovocných štiav. Aj v tomto období je vhodné pokračovať v podávaní náhradnej mliečnej výživy, ktorá vďaka obsahu vitamínu D, fosforu a vápnika podporuje zdravý vývoj kostí aj zúbkov. 
bábätko

Viac rád o tom, ako nastravovanie vašich najmenších nájdete v našom jedálničku.

Prečo je aj pre batoľatá dôležité mlieko?

Dodáva predovšetkým vápnik na stavbu kostí a zubov a jeho denná potreba u batoľaťa je 500 mg. 70 % vápnika zo stravy pochádza práve z mlieka a 20 % z mliečnych výrobkov (jogurty, syry, tvaroh). Schopnosť prijať vápnik z mlieka je niekoľkonásobne vyššia než z cereálií, strukovín a sóje. Mlieko je zdrojom plnohodnotných bielkovín a tuku potrebných na zdravý vývin a rast.

Prečo je aj pre batoľatá dôležité mlieko?

Do 2 až 3 rokov podávajte deťom okrem materského či umelého mlieka výhradne plnotučné mlieko. V tomto veku sú nízkotučné mlieka nevhodné. Výnimkou sú deti s obezitou a vysokým cholesterolom alebo z rodín s vysokým rizikom ochorení srdca a ciev. V týchto prípadoch je potrebné poradiť sa s pediatrom.

Ak vaše dieťa nie je práve veľký jedák, je preň materské mlieko alebo náhradná mliečna výživa veľmi dôležitá.

Neupravenému kravskému mlieku totiž chýbajú tieto zložky:

  • esenciálne mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa‑linolénová);
  • dostatočný obsah železa, pričom nízky príjem železa môže postupne viesť k chudokrvnosti (zníženiu krvotvorby);
  • kontrolované hladiny jódu;
  • dostatočný obsah väčšiny vitamínov, zvlášť C a B12.

Nevhodné druhy potravín a stravovacie návyky

Dbajte na správne stolovanie a stravovacie návyky. Usaďte dieťa do detskej stoličky k stolu a nenechávajte ho jesť „za pochodu“. Jedenie berte ako rituál v určitom čase, a ak je to možné, využívajte príležitosti na spoločný rodinný obed alebo večeru, čím vytvárate vzory budúcich stravovacích návykov.

Odporúčame vyhýbať sa:

  • soleniu: Detské jedlá sa neodporúča soliť, hrozí tu nadmerné zaťažovanie obličiek a následné riziko vysokého krvného tlaku.
  • dosladzovaniu: Rafinovaný cukor negatívne ovplyvňuje vstrebávanie vápnika a ostatných minerálnych látok, jeho ďalšou obeťou bývajú detské zúbky. Navyše ak si deti navyknú na sladkú chuť, budú sa prirodzeným chutiam skôr vyhýbať.
  • pochúťkam ako hranolčeky, čipsy a hamburgery: Dodávajú deťom nadmerné množstvo soli a energie vo forme nežiaducich nasýtených tukov. Ich konzumáciou sa vytvárajú potravinové návyky, ktorých sa ťažko zbavuje. Nadmerné a pravidelné jedenie takýchto pochúťok môže viesť k následnej obezite.
  • podávaniu malých tvrdých kúskov: Nedostatočná koordinácia pri prehĺtaní a neustály pohyb dieťaťa predstavujú riziko vdýchnutia potravy. Preto deťom radšej nepodávajte arašidy, jadrá orechov, popcorn a pod.
  • podávaniu výhradne džúsov: Dojčatá a batoľatá by nemali namiesto vody piť džúsy v koncentrovanej forme. Vysokým obsahom cukru sa falošne zasýtia, čo vedie k nedostatočnému vývinu alebo, naopak, k príjmu prázdnej energie a k detskej obezite.

Tip: Prečítajte si, ako vytvoriť detský jedálny lístok bez zbytočného solenia a pridaného cukru.

Čo robiť, keď dieťa nechce jesť?

Batoľa po druhom roku môže začať jesť menej, a to až natoľko, že sa vám niekedy môže zdať, že skoro nič nezje. Dôvodom je, že skrátka potrebuje menej energie na rast, ktorý je zas o niečo pomalší. Navyše je to obdobie, keď už dokáže jednoznačne prejaviť svoj názor. S tým je spojené aj prirodzené odmietanie niektorých jedál, ktoré vzniká hlavne vtedy, keď dieťa do jedenia nútite.

Čo robiť, keď dieťa nechce jesť?

Ak máte doma práve takéhoto vrabčieho (ne)jedáka, nezúfajte a zabezpečte mu predovšetkým kvalitné potraviny, hoci aj v menších porciách. Mali by obsahovať:

  • vápnik z mliečnych produktov,
  • železo a plnohodnotné bielkoviny z mäsa,
  • vlákninu a vitamíny v patričnom množstve z ovocia a zeleniny.

Batoľatá prirodzene preferujú sladkú chuť. Nepodliehajte však týmto požiadavkám na úkor ostatných jedál. Predovšetkým sladké džúsiky medzi jedlami môžu apetít dieťaťa ešte znížiť. Strava by mala byť pestrá, nápaditá, 5-krát denne a s dodržiavaním zásady 300 – 500 ml mlieka každý deň. Deti v tomto období rady jedávajú samy, ale stále platí, že by ste sa mali vyhýbať ponúkaniu tvrdých kúskov, ako sú oriešky a popcorn.

Môžu batoľatá jesť údeniny? Údeniny ani slané pochúťky do stravy batoliat nepatria. Výnimočne im môžete naservírovať párok alebo šunku, no vždy v najvyššej akosti a s čo najnižším obsahom soli.

Pitný režim detí od 1 roku do 3 rokov

Deti vo veku okolo dvoch rokov by mali vypiť asi 80 – 120 ml tekutín na kg svojej hmotnosti denne. Výsledné množstvo sa, samozrejme, odvíja od individuálnych potrieb a fyzickej aktivity dieťaťa. To, či vaše dieťa dostatočne pije, môžete skontrolovať podľa farby jeho moču. Ak je tmavý, pravdepodobne vaše dieťatko málo pilo.

Učte deti pomaly prechádzať z hrnčekov so slamkou alebo cumlíkom na klasické hrnčeky. Na začiatok prídu vhod detské hrnčeky s poistkou proti vyliatiu.

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

Sunar Premium 4

Sunar Premium 4

Viac o produkte
Sunar BIO 3

Sunar BIO 3

Viac o produkte