Základom stravy tehotnej ženy by mali byť čerstvé a ľahko stráviteľné potraviny, na pitie čistá voda. Keď bábätko v brušku rastie, potrebuje na správny vývin aj niektoré dôležité prvky, ktoré nie je možné prijať v strave v dostatočnom množstve. Ktoré sú najvhodnejšie doplnky stravy pre tehotné?
Mať dostatok živín a vitamínov je potrebné nielen pre správny vývin dieťatka, ale aj pre vaše telo. V tehotenstve podáva veľký výkon, a tak naň myslite! Dôležitá je vyvážená strava. Rozhodne nie je nutné jesť za dvoch, ale mierne zvýšenie energetického príjmu je vhodné.
Tip: Prečítajte si, ako sa stravovať v tehotenstve a ktoré potraviny nie sú vhodné.
Odporúča sa ju začať užívať už v období plánovania tehotenstva, a to aj niekoľko mesiacov. Kyselina listová v prvom trimestri znižuje riziko vývinových chýb plodu a pomáha predchádzať rázštepu chrbtice. Denná dávka by sa v tomto období mala pohybovať v rozmedzí 400 – 600 μg. Kyselina listová sa nachádza napríklad v listovej zelenine, brokolici, karfiole, orechoch a pod.
Je dôležitý pre rast kostí plodu. Ak ste tehotná v lete, pravdepodobne ho budete môcť prijať dostatok vďaka pohybu vonku na slniečku. V mesiacoch, keď si slniečka až toľko neužijeme, je vhodné siahnuť po výživových doplnkoch.
Má vplyv na vývin mozgu bábätka, na jeho štítnu žľazu a nervový systém. Pri vyváženej strave je ho možné prijať dostatok z morských plodov, vajec, z niektorých solí a z mlieka.
Ako zistíte, že vášmu telu chýba horčík? Začnú vás trápiť kŕče. Pri prvých príznakoch preto užívajte magnézium, najčastejšie býva dostupné vo forme tabliet. Bábätko potrebuje na vývin svalov, nervov a kostí horčíka skutočne veľa, preto ho môžete užívať aj ako prevenciu, aby ste sa vyhli nepríjemným nočným kŕčom v lýtkach.
Bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré pomáhajú pri správnom vývine mozgu a nervovej sústavy bábätka, sú ryby, preto sa ich odporúča zaraďovať do jedálneho lístka až dvakrát týždenne. Ale dajte si pozor, ryba nesmie byť v surovom stave.
Krvné testy v treťom trimestri môžu odhaliť nedostatok železa. Niet sa čoho báť. V tomto období je mierna forma anémie úplne normálna a zvýšený príjem železa pre vás bude aj dobrou prípravou na pôrod. Lekár vám železo predpíše, ale môžete do svojho jedálneho lístka zaradiť aj potraviny bohaté na železo. Ide predovšetkým o červené mäso, orechy a strukoviny.
Obdobím tehotenstva však dopyt vášho tela po vitamínoch nekončí, preto by ste mali zvýšiť ich príjem aj vo fáze dojčenia.
Získajte praktického sprievodcu jedného z najdôležitejších období každej mamičky.
Komplikované pôrody s vyššou stratou krvi vyžadujú pokračovanie v užívaní železa. Ak vám nevyhovujú kapsuly, vyskúšajte ho vo forme sirupu.
V lekárňach môžete naraziť na komplexné doplnky stravy presne namixované tak, aby organizmu dojčiacej ženy doplnili vitamíny.
V prípade, že máte potravinové alergie, celiakiu, trpíte ochorením štítnej žľazy alebo ste vegetariánka, vždy konzultujte užívanie vitamínových doplnkov so svojím lekárom.
Tip: Prečítajte si všetko o výžive a správnej životospráve dojčiacej matky.