10 tipov, ako pomôcť bábätkám pri nadúvaní. A prečo ich bolieva bruško?

Pokiaľ máte doma maličké bábätko, možno ste sa už potrápili počas nocí plných slzičiek. Problémy so zastavenými vetrami sa nevyhnú skoro nikomu, preto pre vás máme niekoľko osvedčených tipov, ako bábätku aj sebe uľaviť.
10 tipov, ako pomôcť bábätkám pri nadúvaní. A prečo ich bolieva bruško?

Prvé týždne života patria k tým najväčším skúškam. Z bezpečia mamičkinho bruška sa dieťa dostane do obrovského sveta, kde je milión podnetov. Pre nového malého človeka je to veľká psychická záťaž. A aby toho nebolo málo, máloktorému bábätku sa vyhnú problémy s boľavým bruškom.

Prečo bábätko bolí bruško?

Počuli ste, že nadúvanie viac trápi chlapcov? Môžeme vám prezradiť, že ide o mýtus. Na pohlaví nezáleží.

Bábätká sa rodia so slabou brušnou stenou a až vo chvíli, keď sa začnú viac hýbať a posilňovať svaly, učia sa samy zbavovať plynov. Jednoducho povedané, novorodenec si zvyká na život mimo tela mamičky, jeho tráviaci trakt sa učí spracovávať stravu a zároveň nemá silu správne zatlačiť, aby sa plynov zbavil.

ako pomôcť bábätkám pri nadúvaní

Ako plyny v brušku vznikajú?

Dojčiacim matkám sa neodporúča konzumovať potraviny, ktoré nadúvajú, ako sú napríklad strukoviny alebo čerstvé pečivo. Strava matky totiž ovplyvňuje zloženie materského mlieka. Je dobré z času na čas potraviny skúšať a pozorovať, čo má práve na vaše bábätko vplyv. Podľa toho môžete svoj jedálny lístok upraviť individuálne a nemusíte si plošne zakazovať všetko, čo sa píše v zoznamoch problematických potravín.

Nie sme však zástancami drastických diét a pestrá vyvážená strava matky môže, naopak, pozitívne ovplyvniť budúce stravovacie návyky dieťaťa.

dojčenie

Získajte praktického sprievodcu jedného z najdôležitejších období každej mamičky.

ako na boľavé bruško u novorodenca

10 tipov, ako na boľavé bruško u novorodenca

  1. Cviky na rozhýbanie peristaltiky

Uchopte nožičky bábätka s kolienkami pri sebe, jemne zatlačte smerom k brušku, potom kolienkami krúžte od seba a vracajte nožičky späť k sebe. Týmto cvičením podporíte peristaltiku a zároveň pomôžete bedrám. Ako s bábätkom správne cvičiť, vám poradí pediater. Dobré je aj neuväzovať dieťatko do zavinovačiek a nechať ho voľne hýbať nožičkami, čo pohybu čriev jedine prospeje.

  1. Masáž bruška

Jemne masírujte bruško, aby ste bábätku pomohli rozhýbať črevá. Môžete použiť aj nahriatu látkovú plienku alebo olejček určený priamo na masáž bruška novorodenca. Masírujte v kruhoch v smere hodinových ručičiek okolo pupka a kruhy postupne zväčšujte.

  1. Feniklový čaj

Podávaním feniklového čaju môžete bábätku uľaviť tiež. Je vhodný od ukončeného 1. týždňa.

  1. Polohovanie na brušku

Novorodencovi držte hlavičku a opatrne ho s pridržaním telíčka pretočte z chrbta na bruško. Môžete to skúšať aj niekoľkokrát denne. Bábätku sa to zo začiatku pravdepodobne páčiť nebude, ale polohovanie na brušku je skvelá posilňovacia technika nielen pre brušnú stenu, ale aj pre vzpriamovač krčnej chrbtice.

  1. Odgrgnutie po dojčení

Malinké bábätká je po dojčení potrebné nechať odgrgnúť. Keď dojčíte v ľahu a dieťa vám zaspí, určite ho nedvíhajte a nebuďte, naopak – užite si chvíľku pokoja a sama na chvíľu zaspite. Ale pravidelné odgrgnutie pomôže zbaviť sa prebytočného vzduchu, ktorý sa v brušku prehĺtaním nazhromaždil.

  1. Kvapky proti nadúvaniu

Keď si už neviete rady, pediatri odporúčajú podávať lieky proti nadúvaniu v kvapkách pred každým dojčením. Doplňte ich špeciálnymi dojčenskými probiotikami, ktoré pomáhajú podporovať priaznivé prostredie v tráviacom trakte bábätka.

  1. Čaj pre dojčiace matky

Obsahuje špeciálnu zmes bylín, ktoré pomáhajú proti nadúvaniu a tiež podporujú tvorbu mlieka. Benefitom pre vás je aj fakt, že skvele chutia.

  1. Nahrievanie bruška

Prikladajte bábätku na bruško nahrievací vankúšik. Zoženiete ho v lekárni a nahrievať ho väčšinou môžete aj v mikrovlnnej rúre. Len dávajte dobrý pozor, aby nebol horúci.

  1. Nosenie a maznanie

Môže pomôcť, ak bábätko budete nosiť v šatke. S tým, ako ju správne uviazať a nastaviť najlepšie, si nechajte poradiť priamo v požičovni alebo špecializovanej predajni. Navyše budete mať dieťatko nablízku a fyzický kontakt je dôležitý.

Skúste tiež nosiť bábätko v náručí v takzvanej polohe na tigríka, v ktorej bude mať dobrý výhľad a zároveň si bude masírovať bruško.

  1. Rektálna trubička alebo teplomer

Keď kvapky proti nadúvaniu, cvičenie, masáž ani nahrievanie bruška nezaberajú, siahnite po rektálnej rúrke alebo teplomere. Vonkajšia stimulácia zadočka pomôže bábätku zbaviť sa plynov a vy rýchlo uvidíte, že sa mu konečne uľaví. Neodporúča sa dieťaťu zavádzať teplomer príliš často, aby ste konečník nepodráždili, ale keď už niekoľko hodín v kuse plače a podľa typického zvíjania spoznáte, že ho bolí bruško, bez váhania prejdite k veci.

Keď bábätko vyrastie, stane sa pohyblivejším, obratnejším a silnejším. Aj vďaka tomu si dokáže od plynatosti pomôcť samo. Všetko sa razom upokojí a vy si môžete začať užívať jeho každodenné pokroky.

Čítajte tiež:

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

Rozpustný nápoj feniklový

Rozpustný nápoj feniklový

Viac o produkte
Sunar Gravimilk s príchuťou vanilky

Sunar Gravimilk s príchuťou vanilky

Viac o produkte