Len máloktoré dieťa znáša prerezávanie zúbkov dobre a často práve preto patrí toto obdobie k najmrzutejším v živote inak zdravého bábätka. Všetko je zrazu hore nohami a celá rodina si ľahko všimne, že sa niečo deje.
Bábätko sa snaží dostať pästičky do pusy, veľmi slintá, nebavia ho obľúbené hračky, je nahnevané, protivné, rýchlejšie sa unaví a plače viac než obvykle. A nemožno sa čudovať. Dieťa bolia opuchnuté ďasná a nechápe, čo sa s ním deje. Opakovane sa v noci budí, vyžaduje častejší kontakt a hľadá útechu u mamičky.
Ďalším príznakom môže byť odmietanie jedla a teplého mlieka alebo konkrétnych tvarov cumlíkov. Situácia môže vyvrcholiť až zvýšenou teplotou, hnačkami a nie je neobvyklé ani to, keď príde na scénu nádcha. Pokiaľ teplota a hnačka pretrvávajú aj na druhý deň, je na mieste poradiť sa s pediatrom. Bábätká totiž pri hnačkách strácajú mnoho tekutín a doplniť ich môže byť problém, pretože malé deti v tomto období okrem jedla a mlieka často odmietajú aj vodu a čaj. Navyše sa v takom prípade môže stať, že problémy nespôsobujú zúbky, ale niektorá z detských chorôb.
Obvykle sa najskôr ukážu jednotky dole (rezáky). Po chvíli oddychu sa ozvú jednotky a dvojky hore, ktoré sú nasledované štvorkami (stoličky) a potom trojkami (očné zuby). Do troch rokov má dieťa celkovo 20 mliečnych zubov. S vybudovaním návyku na čistenie zúbkov môžete začať ihneď, ako sa objavia.
● 6. – 10. mesiac: stredné dolné rezáky
● 8. – 11. mesiac: stredné horné rezáky
● 8. – 12. mesiac: bočné horné rezáky
● 10. – 16. mesiac: dolné bočné rezáky
● 14. – 18. mesiac: horné aj dolné stoličky
● 16. – 22. mesiac: očné zuby
● 22. – 32. mesiac: štyri zadné stoličky
Najhorší je ten krátky moment, keď už sa má zúbok prerezať. Keď už je vonku, bábätko sa upokojí a dá sa povedať, že si používanie nového zúbka začne aj užívať.
Vo fáze, keď je ďasno opuchnuté, ale zúbok ešte nie je tesne pred prerezaním, zaistite dieťatku vychladené hryzadlo. Môžete mu aj podávať mrazenú zeleninu a ovocie na cmúľanie. Niektorým deťom chutí a zároveň pomáha ovocné pyré z vrecúška zamrazené vo forme na zmrzlinu.
Keď chladenie proti bolesti nezaberá, kúpte v lekárni gél na ďasná pri raste zubov. Ten ich ľahko znecitliví a bábätku tak od bolesti krátkodobo uľaví.
Čoskoro už bude zúbok vidno a to znamená, že sa blížite do cieľa. Ponúkajte bábätku napríklad chrumky, ktoré sú pevné. Keď sa do nich zahryzne, môže mu to pomôcť s rýchlejším prerezaním zuba. Tu vám príde vhod napríklad Sunar BIO Moja prvá chrumka, ktorá je dostatočne veľká a deťom sa dobre drží.
V lekárni alebo drogérii zoženiete aj najrôznejšie pomôcky na masáž ďasien. Tie síce vyžadujú vašu asistenciu, ale bývajú účinné.
Chce to však predovšetkým zaťať zuby a vydržať. Aj keď je čas rastu zubov u dojčiat a bábätiek náročný, a to pre uplakané dieťa aj pre unavenú mamičku, myslite na to, že je to iba obdobie, ktoré sa raz skončí. A hneď ako to bude za vami, môžete sa zas tešiť na svoje veselé a spokojné dieťa, ktoré sa vám za starostlivosť odvďačí širokým zubatým úsmevom.
Čítajte tiež: