Plač je pre bábätká jediným spôsobom, ako s vami komunikovať. Plačú, keď majú hlad, smäd, keď chcú spať, tlačí ich záhyb pyžamka alebo sa potrebujú pritúliť. Vašou úlohou je zistiť, čo práve bábätko potrebuje, a to nie je vôbec jednoduché. Ešte ťažšie je zmieriť sa s tým, že občas na to skrátka prísť nedokážete.
Nebojte sa, postupom času začnete rozumieť nárekom svojho dieťatka a spoznáte lepšie, čo mu práve chýba. Vždy sa uistite, že nie je hladné, nemôže mu byť zima alebo neplače výnimočne nahlas, čo by mohlo signalizovať bolesť.
Bábätká tiež často plačú na konci dňa, aby zo seba dostali všetky nadobudnuté emócie a skúsenosti. To je neľahká skúška pre rodičov, ale zdravý návyk pre bábätko. Obrňte sa trpezlivosťou a snažte sa pri utešovaní bábätka striedať s vaším partnerom alebo poprosiť niekoho z rodiny o stráženie, keď toho na vás bude príliš veľa.
V neposlednom rade pamätajte na to, že bábätká prechádzajú rôznymi štádiami vývoja, ku ktorým plač patrí. V ich malom telíčku sa toho v jednom okamihu deje veľa, a tak vzniká nepokoj a napätie. Príkladom je rast zubov alebo práve rastový špurt.
Dieťa v školskom veku vyrastie v priemere o 5 centimetrov ročne. Na porovnanie, v prvom roku života dieťa vyrastie zhruba o 25 cm. A to je poriadny kus práce pre celú kostrovú, svalovú aj nervovú sústavu!
Každé dieťa je iné a takisto sa inak rýchlo vyvíja. Odhadom môžete rastové špurty čakať okolo 3. týždňa, 3. mesiaca a následne okolo 6. mesiaca veku. A ako dlho rastový špurt trvá? Spravidla len niekoľko dní. To je dobrá správa – pamätajte na to, keď sa vám dni, keď je bábätko nespokojné, budú zdať nekonečné.
Prejavy rastového špurtu spoznáte veľmi ľahko podľa týchto troch príznakov: nepokoj, hlad a spánok.
Napínanie svalov spôsobuje nepohodlie. Buďte k bábätku nežná a trpezlivá, necíti sa dobre.
Dieťa vyžaduje dojčenie alebo inú stravu častejšie ako obvykle. Prispôsobte ponuku dopytu a prikladajte bábätko k prsníku vždy, keď to potrebuje. Alebo častejšie podávajte dojčenské mlieko. Rastový špurt sprevádza zrýchlený metabolizmus, takže dieťatko bude potrebovať veľa energie.
Nedá sa dopredu odhadnúť, či bude dieťa spavejšie alebo sa, naopak, bude viac budiť. Isté však je, že rastový špurt ľahko rozhodí jeho doterajší spánkový režim. Buďte tolerantná a pokúste sa prispôsobiť. Je to len ďalšia z mnohých zmien v živote bábätka. Keď bude táto epizóda za vami, spánkové návyky sa zase ustália.
Získajte praktického sprievodcu jedného z najdôležitejších období každej mamičky.
Dojčite ho toľko, koľko si len bude priať, a bábätku čo najviac prejavujte nehu. Kontakt kože na kožu je blahodarný. Aj keď je to náročné, snažte sa mať trpezlivosť a zachovať pokoj. Myslite preto aj na seba, a pokiaľ to je len trošku možné, poproste iného člena rodiny, aby vás v starostlivosti o dieťatko na chvíľku vystriedal a vy ste si mohli oddýchnuť.
Pokiaľ takú možnosť nemáte, vyrazte s bábätkom na prechádzku. Zmena prostredia vám pomôže vyčistiť si hlavu a možno aj bábätko sa nechá trošku rozptýliť.
Rastové špurty prebiehajú u dojčiat v troch vyššie spomenutých obdobiach: 3. týždeň, 3. mesiac a 6. mesiac. Pokiaľ dieťa trápi zvýšená teplota, vyrážky, hnačka alebo iné nepohodlie, ktoré sa týka stravy, spánku alebo celkového duševného a fyzického rozpoloženia, potom pravdepodobne nejde o rastový špurt, ale môžu byť na programe napríklad zúbky.
Pokiaľ by ťažkosti pretrvávali viac ako pár dní, dieťa by odmietalo stravu a stále by bolo nezvyčajne plačlivé, kontaktujte svojho pediatra.
Čítajte tiež: